Lūdzam atsaukt maldinošu informāciju Ir.lv portālā

Last modified by superadmin on 2018-01-12 19:46

Sep 21 2010

Cienījamā portāla redakcija!

Lūdzam atsaukt informāciju, kurā portāls Ir.lv piedēvē maldinošu interpretāciju Latvijas Faktiem. Portāls Ir.lv, 2010.g. 20.septembrī ievietojis rakstu “"Latvijas fakti": VL-TB/LNNK nepārsniedz 5% barjeru”, kur cita starpā teikts, ka "Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) 12 dienas pirms vēlēšanām nepārsniedz 5% barjeru, kas nepieciešama iekļūšanai 10.Saeimā, tā liecina "Latvijas faktu" veiktā aptauja. Rakstā izklāstīti 2010.g. septembrī veiktās aptaujas rezultāti, VL-TB/LNNK reitings bijis 4,7%; minēts arī, ka vēlēšanās nepiedalīšoties 10,1% aptaujāto bet 19,1% nav izlēmuši par ko balsot.

Ņemot vērā to, ka Saeimas vēlēšanās 5% barjeru rēķina no balsotājiem, kuri piedalās vēlēšanās un ir izlēmuši par ko balsot, secinām, ka VL-TB/LNNK sagaidāmais atbalsts vēlēšanās pēc Latvijas Faktu ziņām ir 4,7*(100/(100-10,1-19,1)) jeb *aptuveni 6,6%*. Lai gan var izteikt dažādus pieņēmumus, kā varētu balsot vēl neizlēmušie 19,1%, agrāko gadu pieredze rāda, ka Saeimas vēlētāju aktivitāte reti kad jūtami pārsniedz 70%, tādēļ šie 29% neizlēmušo un nebalsotāju visticamāk rezultātu iespaidos tikai nedaudz. Ikvienai aptaujai ir arī mērījumu kļūda un reitingiem ir ticamības intervāli. *Tomēr žurnālists nekādi nepamato, kādēļ aptaujā iegūtā vērtība 6,6% būtu jāuzskata par mazāku nekā 5%?* Zem šī Ir.lv raksta neviens nav parakstījies, jāsecina, ka ar šo sagrozīto datu interpretāciju nākusi klajā pati Ir.lv redakcija, nevis ar to nesaistīts rakstītājs.

Ja nu kam piemirsusies matemātika, "Latvijas Faktu" direktors Aigars Freimanis reizē ar aptaujas publiskošanu paskaidroja, ka viņaprāt izredzes iekļūt 10.Saeimā ir sešiem politiskajiem spēkiem. Sk., piemēram, http://diena.lv/lat/politics/hot/paris-nedelas-pirms-velesanam-aptauju-lideros-saskanas-centrs-un-vienotiba . Var dažādi interpretēt aptauju datus, var pat tīšām nepamanīt, ka aptaujas gadījumā 5% attiecināmi uz visiem aptaujātajiem, bet 5% barjeras gadījumā - tikai uz vēlēšanu dalībniekiem (sen pazīstama datu manipulācija - "ābolu saskaitīšana ar apelsīniem"), u.c. Bet kādēļ piedēvēt "Latvijas Faktiem" to, ko viņi nav teikuši?!

AS "Cits Medijs" vēlas pieturēties pie profesionāliem pamatprincipiem, t. sk. ~“Žurnālista galvenais mērķis ir noskaidrot patiesību. ... Komentāri nedrīkst balstīties uz nepatiesiem faktiem vai sagrozītu informāciju."~ (http://www.ir.lv/kodekss ) Tādēļ uzskatām, ka portālā Ir.lv ir jāpublicē šī maldinošā raksta atsaukums un kļūdu skaidrojums, lai mediju vide Latvijā kļūtu kvalitatīvāka, un lai nopietnā izdevumā neatkārtotos veci demagoģiski triki, interpretējot socioloģisko aptauju rezultātus. Par manipulācijām ar skaitliskiem datiem, lai "objektīvi" pamatotu sev izdevīgas atziņas sk. arī grāmatu "The Dark Arts of Mathematical Deception" by Charles Seife (sk. http://www.nytimes.com/2010/09/19/books/review/Strogatz-t.html ).

Ar cieņu,

Kalvis Apsītis, LU FMF fakultātes absolvents, programmēšanas pasniedzējs
 Jānis Iesalnieks, jurists, biedrības "Daugavas Vanagi Latvijā" biedrs

Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2010-09-21 13:59
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation