Galīga stāvokļa pārveidotāji

Last modified by superadmin on 2018-01-12 19:49

Pārveidotājs sasaista divas reprezentācijas. Galīga stāvokļa pārveidotājs (finite-state transducer) (74) ir galīgā automāta tips, kas sasaista divas simbolu kopas. Galīga stāvokļa automātu varētu vizualizēt kā autonomu ierīci, kurai ir divas lentes, un, kas atpazīst vai ģenerē simbolu virkņu pārus. To var izdarīt apzīmējot katru galīga stāvokļa automāta loku ar divu simbolu virkni. Katrs simbols būtu no savas lentes. 2. attēlā ir attēlots galīga stāvokļa pārveidotājs, kur katrs loks ir apzīmēts ar ievada un izvada simbolu virkni, kas atdalīti ar kolu.

finite_state_transducer.gif

3. attēls

Galīga stāvokļa pārveidotājiem ir daudz vispārīgāka funkcionalitāte nekā galīga stāvokļa automātiem. Galīga stāvokļa automāti definē formālo valodu definējot simbolu virkņu kopu. Galīga stāvokļa pārveidotājs definē attiecības starp simbolu virkņu kopām. Uz to var paskatīties arī nedaudz savādāk, tas ir, galīga stāvokļa pārveidotājs ir automāts, kas nolasa vienu simbolu virkni un ģenerē citu. Pārveidotājus var apskatīt kā sekojošus pielietojumus:

  • kā atpazinējus - pārveidotājs saņem pāri simbolu virkņu kā ievadu un sniedz atbildi vai simbolu virkņu pāris ir simbolu virkņu pāru valodā vai nav,
  • kā ģenerētājus – mehānisms, kas izvada valodas simbolu virkņu pārus, tādējādi, izvadīts tiek „jā” vai „nē” un izvadītais simbolu virkņu pāris,
  • kā tulkus – mehānisms, kas nolasa simbolu virkni un izvada citu simbolu virkni,
  • kā kopu saistītājus – mehānisms, kas izskaitļo relācijas starp kopām.

Visas no apskatītajām iespējām ir pielietojamas runas un rakstu valodas apstrādē. Morfoloģiju parsēšanai, kā arī, citās dabīgās valodas lietojumprogrammās, tiek izmantoti galīga stāvokļa pārveidotāji kā tulki, kas ievadā saņem simbolu virkni un izvada virkni morfēmu.

Atpakaļ uz saturu

Tags:
Created by MarisSteinbergs on 2007-12-30 18:56
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation