Pareizrakstības datu attēlošana RDF formā

Last modified by superadmin on 2018-01-12 19:48

Pareizrakstības datu attēlošana RDF formā

Valodu pareizrakstības dati sastāv no faktiem, kas, savukārt, ir apgalvojumi jeb predikāti par valodas morfoloģiju. Kā piemēru varētu minēt vienu latgaliešu valodas morfoloģijas faktu (skatīt N1 piemēru un N2 attēlu).

"Luocs" ir lietvārds.

  1. piemērs

Trijniekashema.gif
  1. attēls

Valodu morfoloģiskie dati nav tikai atomāru datu kopa, bet tiem ir sarežģītāka struktūra. Apgalvojumi ir sagrupēti pēc dažādām pazīmēm un daudzām kopām ir apakškopas, kurām, savukārt arī var būt apakškopas. Tādējādi, veidojas apgalvojumu grafveida struktūra. Kā piemēru varētu minēt dažus latgaliešu valodas morfoloģijas faktus, kurus var attēlot kā kokveida struktūru (skatīt N1 piemēru un N2 shēmu).

Pirmās deklinācijas vīriešu dzimtes lietvārdam "tāvs" vienskaitlī galotne ir "s".

2. piemērs

RDFkoks.gif

2. attēls

Valodu morfoloģijas dati sastāv no apgalvojumiem, kuriem ir subjekta, predikāta un objekta struktūra, jeb, trijniekiem RDF terminoloģijā. Šo apgalvojumu kopām piemīt arī orientēta grafa struktūra. Šāda veida dati ir lieliski piemēroti attēlošanai RDF formā.

Visus valodu morfoloģijas apgalvojumus jau ir apkopojuši, sistematizējuši un pierakstījuši valodnieki. Tātad, galvenais uzdevums ir izlemt kā vislabāk pārrakstīt šos datus RDF formā, lai tos būtu iespējams efektīvi un ērti izmantot.

Atpakaļ uz saturu

Tags:
Created by Maris Steinbergs on 2008-11-10 22:41
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation