Stāsts par Laviano pagastveci

Last modified by superadmin on 2018-01-12 21:18

Stāsts par Laviano pagastveci

Bija burvīga pēcpusdiena, kāda tā mēdz būt Dienviditālijā maija beigās. Tomēr ciematā Laviano, kas atrodas gleznainā Kampānijas kalnu ielokā, ielas bija tukšas. Nebija manāmi nedz atpūtnieki no tuvējās Neapoles, nedz tūristi, kas priecātos par stāvajām nogāzēm, terasēs augošiem olīvkokiem un 11.gadsimta cietoksni, kura zālainajos flangos savvaļas magones ziedēja kā asiņu klekši. Un nekur nebija redzami arī vietējie. Pilsētiņas dzīvojamā platība ir pietiekama, lai izmitinātu 3000 iedzīvotāju, bet patiesībā tur dzīvo mazāk nekā 1600, un ik gadus šis skaits samazinās. Roko Falivena (Rocco Falivena), Laviano 56-gadīgais mērs staigāja pa pašu ielas vidu, klāstot par pilsētiņas demogrāfiju un skaidrojot, kādēļ šajā vairāk nekā tūkstoš gadus vecajā vietā ēkas izskatās tik jaunas. 1980.gadā te notika zemestrīce, kas nopostīja gandrīz ikvienu ēku un nogalināja 300 cilvēku, ieskaitot paša Falivenas vecākus. Toreiz no šīs traģēdijas radās jaunu iespēju un nākotnes nojausma. Romas valdība piešķīra naudu, ienāca ziedojumi no pilsētas bijušajiem dēliem un meitām, kas bija nonākuši ASV un citur. Vietējie iedzīvotāji varēja viegli atrast darbu būvniecībā. Bet tad, kad būves bija pabeigtas, beidzās arī darbs, un iedzīvotāji turpināja pamest šo vietu tāpat kā agrāk. 

Kad Falivena stājās amatā 2002.gadā, viņa uzmanību piesaistīja divi skaitļi. "Četri" - tik daudz bērnu pilsētiņā bija piedzimuši aizvadītajā gadā. Un "pieci" - tik daudz bērnu uzsāka mācības skolas pirmajā klasē, neraugoties uz to, ka skola apkalpoja vēl divas citas apdzīvotas vietas. "Man bija skaidrs, ka pirmkārt centīšos izglābt skolu," Falivena stāstīja. "Jo ciemats, kurā nav skolas, ir miris ciemats." Viņš palauzīja galvu un nāca klajā ar izmisīgu ideju: maksāt pašvaldības pabalstus sievietēm, kuras laiž pasaulē bērnus. Un ne jau simboliskus pabalstus - 2003.gadā Falivena izziņoja, ka viņš izmaksās 10000 eiro katrai sievietei (vietējai vai imigrantei, precētai vai vientuļai), kura dzemdēs un audzinās bērnu ciematā. Bērnu bonuss tiek izmaksāts pa daļām - māte saņem pa 1500 eiro bērna dzimšanas brīdī, kā arī bērna pirmajās četrās dzimšanas dienās. Atlikušos 2500 eiro izmaksā tanī dienā, kad bērns stājas ciemata skolas pirmajā klasē. Falivenam piemīt sabiedrisko attiecību instinkti, un viņš cerēja, ka plāns piesaistīs plašsaziņas līdzekļu uzmanību. Tā arī notika - par to ziņoja visā Itālijā un arī ārzemēs, Austrāliju ieskaitot.

Pēc pastaigas pakavējāmies pie sinepju krāsas ēkas, no kuras bija redzams pilsētiņas tukšais centrālais laukums. Pie mums piebrauca mašīna un Falivena - zems, muskuļots vīrs polo kreklā ar sirmiem matiem un rievainu, iedegušu seju, pacēla roku. Jaunā sieviete pie stūres - Salvija Daniela bija tieši tā, kuru gribējām satikt. Viņi apmainījās dažiem vārdiem, pēc tam sekojām Danielai uz dzīvokli, lai sastaptu viņas ģimeni. Danielai, kurai ir 31 gads un viņas 36 gadīgajam vīram Džerardo Grande ir pavisam divi bērni: Paskale (10) un Gaja, kurai ir 5 gadi, un kura bija viena no pirmajām bērnu pabalsta saņēmējām. Vecāki teica, ka vēlas palikt uzticīgi tradicionālajai ģimenei, bet tas nav viegli. Grande strādā būvuzņēmumā un vakaros vēl piepelnās par pārraugu kādā krodziņā, lai viņa sieva varētu veltīt sevi ģimenei. Viņu dzīvoklītis ir košs un priecīgs (ar daudzām lielām bērnu bildēm pie sienas), tomēr arī visai pieblīvēts. Bērnu pabalsts mums palīdzēja, Grande teica. Viņš piebilda, pamājot uz Falivenas pusi: "Mēs domājam, ka šis vīrs ir izcils mērs". 

Daudz kas liecina, ka Falivenas bērnu pabalsti ir veiksmīgi - tagad pirmajā klasē mācās 17 skolēni, tomēr šis skaitlis var radīt mānīgu priekšstatu. Izrādās, ka daudzi jaunie vecāki, kuri saņem pabalstu ir vietējie, kuri jau tāpat bija izlēmuši laist pasaulē bērnu. (Ida Robertiello, cita pabalsta saņēmēja, kura slavēja Falivenu, atzina, ka viņa jau gaidīja savu dēlu Mateo, kad Falivena paziņoja par savu plānu). Galvenais pabalsta naudas iespaids ir bijis uz bērna piedzimšanas laika izvēli. Pērn Falivena uz brīdi savu amatu atstāja, bet viņa pēctecis pēkšņi izlēma pārtraukt maksājumus. "Es zinu vairākas sievietes Laviano, kurām tagad ir grūtniecība," Daniela man pastāstīja, un viņas vīrs piebilda ar bezbēdīgu smaidu, ka precētie pāri atkal ir sarosījušies, jo viņi zina, ka Falivena atsāks darbu kā mērs un ir solījis pabalstus atjaunot. 

Šobrīd, kad gandrīz 50 mātes saņem šo pabalstu, Falivena nezin, cik ilgi viņš to varēs atļauties. Turklāt Laviano iedzīvotāju skaits emigrācijas dēļ turpina samazināties.

Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-07-01 00:32
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation