ScoutsTrainToFightTerrorists

Last modified by superadmin on 2018-01-12 19:50

Skauti apgūst cīņu pret teroristiem u.c.

Dženifera Steinhauera (New York Times)

(Avots: Raksta oriģināls NYTimes ; citēts blogos)

Fotogalerija   14explorers2-600a.jpg

Imperiala (Kalifornija) - Jau desmit minūtes šajā pilsētiņā pie Meksikas robežas turpinās vardarbīgs haoss - šāvējs, dzīvē vīlies Irākas kara veterāns, jau ir novācis divus cilvēkus, viens sašļucis uz galda, otrs - asinīm klāts guļ uz grīdas. Kārtības sargi, kuri ieradušies notikuma vietā - astoņi pusaugu puiši un meitenes - sastopas ar detonācijas auklu, gāzespistoles radītu dūmu mākonīti un skaļiem šāvieniem - BAM! BAM! - kas skan aiz plānās sienas. Viņi nāk iekšā ātri, ar paceltiem plastikāta lodīšu šaujamajiem un sejas maskām. "Savienoto Valstu robežapsardze! Paceliet rokas!" - viens no viņiem iesaucas spalgā nebalsī, kad aizdomās turamais tiek aizturēts un saslēgts dzelžos. 

Salīdzinot ar plakano mezglu [agrāko laiku skautiem mācītajiem tūrisma paņēmieniem, tulk.piez.] ir sperts liels solis uz priekšu. 

Programma Explorers (Pētnieki) - abu dzimumu izglītojoša programma, ko īsteno Boy Scouts of America (Amerikas zēnu skauti), kas tikusi dibināta pirms 60 gadiem, šobrīd apmāca tūkstošiem jauniešu prasmes, saskaroties ar terorismu, nelegālu imigrāciju un pieaugošu vardarbību uz Meksikas robežas - spēji paceļot jaunā līmenī vienu no šīs organizācijas tradicionālajiem uzdevumiem - iepazīstināt jauniešus ar policijas virsnieku un ugunsdzēsēju darbu. 

"Te redzam, ko nozīmē būt īstam amerikāņu zēnam un meitenei," saka A.J.Lowenthal - Imperial grāfistes šerifa vietnieks, kura dzīves pulkstenis, kā viņš izsakās, ir pakārtots Explorer aktivitātēm, kuras viņš palīdz organizēt. "Tas tieši atbilst skautu goda un drosmes jēdzienam."

Apmācība, kas pēc organizētāju uzskata, nav domāta lietošanai ārpus Explorer veidotās simulācijas vides, ietver dažādus elementus - nelegālu robežpārkāpēju notveršanu un arī vēl bīstamākas situācijas, t.sk. kontaktu ar teroristiem, "aktīvu šāvēju" pakļaušanu - simulējot tos psihopātus, kuri nes vardarbību un nāvi koledžu ciematiņos. Simulējot reidu uz marihuānas audzētavu, vairākus Explorer dalībniekus apmācīja, kā apklusināt trokšņainu vaktētāju. "Noguldiet viņu uz sejas un iespiediet celi mugurā," robežapsardzes patruļdienesta darbinieks paskaidroja. "Garantēju, ka viņš aizvērsies."

Viens no dalībniekiem, Felikss Arce (16), teica, ka viņam patīk programmas disciplīna, kas ir tas, kas pietrūkst viņa dzīvē. "Es gribētu kļūt par juristu, un šis kurss māca to, kā tiek pastrādāti noziegumi," viņš teica. Keitija Norjega (16) teica, ka viņu piesaista šaujamieroči. Grupa parasti lieto pneimatiskās šautenes, kuras šauj nelielas plastmasas lodītes savos mācību vingrinājumos. Bet dažreiz viņi šauj arī no īstiem ieročiem tuvos attālumos. "Man patīk ar tām šaut," teica Keitija, "man patīk to skaņa. Tā mani iedvesmo."

Ja arī ir kādi šīs kārtības nodrošināšanas programmas satura kritiķi, viņi nav darījuši to zināmu Explorer's nacionālās organizācijas vadībai Irvingā (Teksasa), vai brīvprātīgajiem, kuri nodarbības vada - tā apgalvo nacionālās un vietējo programmu vadītāji. Daudzi likumsargu amatvīri, it īpaši robežapsardzē (daļa no Homeland Security Department) ir palīdzējuši šai programmai iegūt tās pašreizējo veidolu un uzskata, ka Explorer programma gatavo viņu potenciālos darbiniekus. Explorer partneri atrodas dažādās iestādēs, ieskaitot FBI, vietējās policijas un ugunsdzēsēju stacijas, kuras sponsorē viņus. 

"Mūsu mērķis ir iegūt jaunus, kvalificētus aģentus," teica Eiprils Makkījs, augsts robežapsardzes virsnieks un viens no šī pasākuma instruktoriem. Dalība Explorer programmā pastāv kopš 1998.gada, kad Boy Scouts apakšnodaļa "Learning for Life" (mācības dzīvei) piedāvāja 12 uz arodapmācību orientētas programmas - ieskaitot programmas aviācijai, medicīnai un dabaszinātnēm. 

Bet šo programmu vidū vispopulārākās ir tās, kuras notiek kādā no 2000 likumsargu posteņiem visā valstī, kur nodarbības notiek 35 tūkstošiem no 145 tūkstošiem dalībnieku, apgalvo Džons Antonijs, ASV nacionālā līmeņa organizācijas "Learning for Life" direktors. Kopš 2001.g. 11.septembra uzbrukumiem, kariem Irākā un Afganistānā, daudzi posteņi skautu apmācībā uzsver antiteorismu un citu netradicionālu draudu apkarošanu.

"Agrākos laikos vairāk mācījām ābeci," saka Džonijs Longoria - robežapsardzes aģents. "Bet tagad mūsu uzvars ir uz terorismu, nelegālu iekļūšanu valstī, narkotikām un cilvēku kontrabandu." Tiesībsargu posteņi skautu apmācībā uzņem 14-21 g.v. jauniešus ar vidējo atzīmi C vai augstāk [t.i. trešo no četrām sekmīgām atzīmēm - A, B, C, D; tulk.piez.]. "Es gan uzņemtu arī trīspadsmit ar pusi gadus vecus jauniešus," teica Loventāls. "Labāk pieņemt kādu bērnu programmā, nekā viņu pazaudēt."

Jauno likumsargu apmācības programmas ir ļoti decentralizētas - katrs postenis strādā tā, lai atspoguļotu savas sponsoru aģentūras un sava reģiona specifiku. Vairumam ir iknedēļas tikšanās, kur bērni apgūst likumsargu prasmes un gatavojas sacensībām. Nedēļas nogales bieži tiek veltītas sabiedriska labuma projektiem. Gluži tāpat kā ir "futbola māmiņas" ["soccer moms" - mātes, kuras vadā savus bērnus uz sporta nodarbībām, brīvprātīgi palīdz bērnu sporta nometnēs un sacensību laikā; tulk.piez.] ir arī "Explorer tēti", kuri apmeklē savu bērnu sacensības, izbraukumos grilē hamburgerus un ļauj izmantot savu zemi marihuānas apkarošanas reidiem un citām mācību simulācijām. 

Savās apmācībās, nākamie likumsargi nenodarbojas ar niekiem - kā to varēja redzēt nesenajās sacensībās, kas notika iznomātā atrakciju parkā, kur blakus panorāmas ritenim bija noparkotas policijas mašīnas - kriminālnozieguma izmeklēšanas inscenējums. Satrauktām sirdīm, Explorer dalībnieki devās pa parka taciņām, uz kurām atradās mērķi (kartona cilvēku figūras ar izvilktām pistolēm) un pieņēma lēmumus, kad un kā uz viņiem šaut. Glābjot ķīlniekus no teroristu pārņemta autobusa, pusaugu meitene pēkšņi iekliedzās - "Kājas uz sāniem!" pirms pienāca uzlikt savam aizdomās turamajam dzelžus. 

14explorerssubmap.jpg

Policijas virsnieks Loventāls atminējās, ka vienā no Arizonas sacensībām, kuru gan viņš pats neesot organizējis, viens no simulācijas eksperimenta dalībniekiem bija ģērbts tradicionālā arābu tērpā. "Ja mēs atceramies 11.septembri un to, kādi varētu būt Tuvo Austrumu teroristi," viņš teica: "tad varētu gadīties, ka lomas spēlētājs izskatītos tieši tā? Es nezinu, varbūt jūs to sauktu par politiski nekorektu." Programmas mērķis ir autentiskums vienmēr un visur. Imperialas grāfiste Kalifornijas štata dienvidos ir visnabadzīgākā visā štatā un visa vietējā ekonomika ir šā vai tā saistīta ar krimināltiesību sistēmu. Bez šerifa un vietējās policijas departamentiem te atrodas arī divi štata cietumi un ir liela robežapsardzes un imigrācijas iestāžu klātbūtne.

"Mans tēvocis bija šerifa vietnieks," teica Aleksandra Sančesa (17), kura iestājās Explorer programmā, kad viņai bija 13 gadi. Aleksandras formastērps izskatījās maisveidīgs uz viņas trauslā auguma, šauteni viņa akurāti turēja sev pie sāna. Viņa grib būt tiesu mediķis. "Man patīk tas, kā tiesībsargu darbs saskaras ar medicīnu," viņa teica. "Šī man ir ļoti laba programma." To pateikusi viņa aizskrēja tālāk - uz kārtējo autobusa nolaupīšanu. 

Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2009-09-02 15:01
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation