Lēmumu koki

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:13

Lēmumu koki

Uzdevumi, kas saistās ar svēršanu - tipisks paņēmiens ir zīmēt koku, kurā atspoguļotas visas situācijas. Ja koks iznāk ļoti liels, var spēlēt arī spēli (dalībnieki piedāvā, ko viņi svērs, t.i. tēlo algoritmu, savukārt pasniedzējs "tēlo svarus" un pasaka, kādu algoritmam neizdevīgu svēršanas rezultātu. Aplūkoti 3 uzdevumi no nesenām olimpiādēm: 

  1. (33.atkl.) Uz galda atrodas 7 pēc ārējā izskata vienādas monētas. Ir zināms, ka 6 no tām masas ir vienādas, bet septītajai masa varbūt ir citāda. Kā ar 2 svēršanām uz sviras svariem bez atsvariem noskaidrot, vai atšķirīgā monēta ir un, ja tā ir, tad vai tā vieglāka vai smagāka par citām? Ievērojam, ka netiek prasīts atrast atšķirīgo monētu. T.i. iespējamo rezultātu skaits ir 3 nevis 15.
  2. (33.atkl.) Doti 4 atsvari. Katram no tiem masa ir 10 g vai 11g. Doti arī svari, kas rāda uz tiem uzlikto atsvaru kopējo masu. Vai ar 3 svēršanām var noteikt katra atsvara masu?
  3. (34.atkl., atkārtojums) Dotas 4 pēc ārēja izskata vienādas lodītes. Uz tām uzrakstīts attiecīgi '1 grams', '3 grami', '4 grami', '7 grami'. Zināms, ka tieši vienas lodītes masa ir citāda, nekā norāda uzraksts uz tās. Kā ar divām svēršanām uz sviras svariem bez atsvariem atrast šo lodīti?

Nobeigumā - viens loģisks uzdevums:

  1. (33.atkl.) Istabā atrodas 3 rūķīši: Alfa, Beta un Gamma. Katrs no viņiem vai nu vienmēr runā patiesību, vai vienmēr melo, un katrs zina visu par abiem pārējiem. Uz jautājumu: „Cik starp jums trijiem ir meļu?” viņi atbildēja šādi: Alfa: „Viens.” Beta: „Divi.” Gamma: „Trīs” Kuri no rūķīšiem melo, kuri – runā patiesību?
Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-04-06 16:27
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation