Meklēšana Internetā

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:25

Meklēšana Internetā

Tēmas:

 1. Bibliotēku zinātne; kas no tās ir lietojams Internetā? Sistemātiskais katalogs/direktorija. 
 2. Pilna teksta meklēšana. Lapu indeksēšana. Atslēgvārdi, to locījumi. 
 3. Meklēšanas izteiksmes ar AND, OR un mīnusu delete. Skaitļu intervāli. Frāžu meklēšana, t.sk. ar izlaistiem/nezināmiem vārdiem.
 4. Google speciālā sintakse; site:domain, intitle:keyword inurl:keyword ; arī link: un define: Google "Advanced Search". 
 5. Citi Google rīki - maps.google.com, www.google.com/trends, tulkošana, attēlu meklēšana
 6. Specializētas meklēšanas lapas - datubāzes, tagošanas servisi, direktorijas, daudzdimensiju pārlūkošana, utt.

Uzdevumi

 1. Datu glabāšana Google kešatmiņā: Atrast un mēgināt izlasīt Dienas rakstu (2007.g. 8.maijā) "Lembergs apsūdzības sauc par murgu"
 2. Laika prognozes Ar Google meklētāju atrast laika prognozes ar mākoņu bildītēm Londonai, Viļņai, Rīgai (var meklēt angliski). 
 3. Mašīntulkošana Izmantot http://www.google.com/language_tools, lai pārtulkotu arābiski "miers ar tevi". Sameklēt arī to, kā šo frāzi transliterēt ar latīņu burtiem. (Alternatīva - BabelFish).
 4. Pakalpojumu meklēšana Izmantot http://directory.google.com/ , lai atrastu viesnīcas Viļņā. 
 5. Datu attēlošana: Izmantot http://www.google.com/trends, lai noskaidrotu, vai cilvēki Latvijā biežāk Internetā meklē Igauniju vai Lietuvu. (Ierakstīt meklēšanas lodziņā "Estonia, Lithuania" - atdalītus ar komatu). Līdzīgi ierakstīt vārdu "skiing", lai noskaidrotu, kad tas visvairāk meklēts. 
 6. "Empīriskā pareizrakstība": Atrast novērtējumus, cik publiskā Weba dokumentos lietots vārds "pašreiz" un cik dokumentos - vārds "patreiz"? Kā ar Interneta meklētāju pārliecināties, kura no abām rakstībām ir pareizā? 
 7. Akronīmu meklēšana: Kā atšifrēt angļu valodas saīsinājumus ASAP, IMO, SMS, HTML, TLA? 
 8. Vai ticēt atrasto rezultātu skaitam: Cik ir tādu Web lapu, kuru nosaukumā (TITLE) ir vārdi "Interneta" un "veikals"? Cik šādu lapu sola Google meklēšanas rezultātos?
 9. Meklēšana bibliotēku datubāzēs: Atzīmēt, par kādām tēmām tika ievietoti sludinājumi Rēzeknē iznākošās avīzēs laika posmā no 1925. līdz 1929.gadam. (Tēmu piemēri - kultūras pasākumi, mācību iespējas, darba piedāvājumi, pirkšana/pārdošana, iepazīšanās, utt. - varat izveidot nelielu tēmu sarakstu). Kura tēma tipiskā avīzes numurā pārstāvēta visvairāk? 
 10. Nošu meklēšana: Atrast J.S. Baha "Das Wohltemperierte Clavier" 1.daļas do mažora prelūdijas notis (PDF failu) Mutopia projektā. (Tā ir prelūdija ar numuru 1.) Noskaidrot komponistu, kas uzrakstīja dziesmu "Ave Maria", kam šī prelūdija ir pavadījums - komponista vārdu gan origjinālrakstībā, gan latviski. 
 11. Literāru darbu meklēšana: No kādiem literatūras darbiem ir sekojoši citāti (daudzpunkti apzīmē izlaistus vārdus). Kā šie citāti skan pilnībā: 
"tevi ... dūmos"
"Тварь ... ... ... ... право имею"
"when shall we ... meet"
 1. Attēlu meklēšana
  1a. Aiziet uz http://images.google.com/imghp vai parasto Google sākumlapu un atrast attēlus atbilstoši atslēgvārdam Ādaži. Vai Google meklētājs rezultātos ievēro garuma un mīkstinājuma zīmes?
  1a. Lapā http://www.diddly.com/random/ atkārtoti spiest pogu [Show me some pictures]. Izskaidrot, kādi attēli tiek atrasti pēc kārtējās pogas nospiešanas.
  1a. Aiziet uz Web lapu http://www.flickr.com. Atrast bildes, kas tagotas ar vārdu "Carnikava", "Latvia", "Jura", "Riga", "Zoo" vai to kombinācijām. 
 2. Vārdu korelācijas Atrast novērtējumu, cik % no visām tām lapām, kur minēta frāze "Rīgas rajons" ir minēts arī vārds "Ādaži" (ja ir interese, var arī "Carnikava", "Mārupe", "Olaine", "Stopiņi" utml.). 
 3. Filmu meklēšana Izmantojot http://www.imdb.com datubāzi, atrast datus par animācijas filmu "Spirited Away". Kas ierunāja galvenās lomas tekstu? Kā filmas nosaukumu pieraksta japāņu valodas transkripcijā ar latīņu burtiem? Aplūkot atslēgvārdus šai filmai un atrast IMDB citas filmas, kur ir runa par pūķiem un liftu. Kurš cits tags parādās visbiežāk tajās filmās, kur ir runa par liftiem? 
 4. Tautasdziesmas: Atrast tautasdziesmu koordinātes, kur kaut kādā kontekstā minēts skaitļa vārds "deviņi". Novērtēt to skaitu. Var izmantot http://www.dainuskapis.lv.
 5. Pakalpojumu meklēšana: Atrast www.amazon.com veikalā Sony spoguļkameras jeb SLR digitālos fotoaparātus (SLR cameras). Pārliecināties, kā darbojas daudzšķautņu pārlūkošana (facetted browse). 
 6. Meklēšana kartē: Atrast ģeogrāfisko platumu un garumu Bērzaunes ielai Rīgā - pierakstīt to grādos ar četriem cipariem aiz komata; izmantot http://maps.google.com (Bērzaunes iela ir tā, kas pa Brīvības ielu braucot no centra uz Juglu tūlīt aiz VEFa tilta pagriežas no Brīvības ielas pa labi, uz universālveikala "Domina" pusi). 

Atrisinājumi

Bibliogrāfija

 1. http://www.google.com - Google pilna teksta meklētājs
 2. http://directory.google.com/ - Google sistemātiskais katalogs
 3. http://maps.google.com - Google kartes
 4. http://www.siets.lv - Lursoft pilna teksta meklētājs Latvijas Weba lapām
 5. http://en.wikipedia.org, http://lv.wikipedia.org - Vikipēdija
 6. http://oedb.org/library/college-basics/research-beyond-google - "Research Beyond Google" - saraksts ar specializētiem meklētājiem
 7. http://www.amazon.com - e-veikals kopā ar grāmatu satura meklēšanu, lasītāju komentāriem, u.c.
 8. http://del.icio.us - Web grāmatzīmju publiskošana un tagošana
 9. http://www.flickr.com - Flickr.com - fotogrāfiju tagošana
 10. https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/index.html - "World Factbook" - ziņas par pasaules valstīm
 11. http://www.imdb.com - IMDB, filmu datubāze
 12. http://www.dainuskapis.lv/ - Lursoft tautasdziesmu datubāze (Barona "Latvju dainas")
 13. http://www.ailab.lv/ - Elektronizēti teksti no LU MII Mākslīgā interneta laboratorijas
 14. http://www.mutopiaproject.org/ - Mutopia projekts - bezmaksas notis bezmaksas programmatūrai LilyPond. 
Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2007-12-09 10:44
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation