Kodējumi

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:38

Kodējumi

Dažādās datoru lietošanas sfērās jāsaskarās ar dažādiem alfabētiem, jeb simbolu kopām. Piemēram, ir noteikta simbolu kopa, kas nepieciešama, lai apstrādātu tekstus latviešu valodā (33 mazie burti, 33 lielie burti un pieturas zīmes). Simbolu kopu var datora atmiņā attēlot ar dažādu kodu tabulu palīdzību. Kodu tabula ir funkcija no naturāliem skaitļiem (kodiem) uz alfabēta simboliem. Alfabēta simbolus šeit aplūkojam izolēti no to grafiskā izskata. Piemēram latīņu lielais burts "A" ir atsevišķs simbolu kopas elements, neraugoties uz to, ka tā izskats sakrīt ar kirilicas burtu "A" vai grieķu "Alpha".

Aplūkojam dažus kodējumus

ASCII - American Standard Code for Information Interchange a.k.a ISO 646-1973 (international)
Tas ir 7 bitu kods, tātad satur 128 dažādus simbolus - ciparus, pieturzīmes, latīņu burtus, speciālos simbolus. Tas ir piemērots angļu (un nīderlandiešu) valodas alfabētiem, tajā tomēr nav citu Rietumeiropas valodu modificēto burtu. Lieto galvenokārt programmu rakstīšanai, e-pasta vēstulēs un dažās citās vietās, kur nav garantijas, ka neparastākie simboli tiks pārraidīti pareizi. ASCII simbolus parasti ietver sevī citas - lielākas kodu tabulas.
ISO Latin1 (ISO-8859-1)
8 bitu kods, ASCII paplašinājums. Simboli daudzu Eiropas tautu valodām - franču, vācu, spāņu, zviedru, utml.
Unicode
16 bitu kods, visu moderno valodu visi simboli (ieskaitot hieroglifus un korejiešu rakstības zīmes), un vēl daudz kas cits. Unikoda tabulā daži skaitļu intervāli ir neaizņemti, kuros lietotājs var glabāt savus simbolus.
Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-05-01 20:12
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation