Alfabēti

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:38

Alfabēti

Alfabēts ir simbolu kopa, ar ko raksta noteiktā valodā. Pieņemts uzskatīt, ka latviešu valodas alfabētā ir 33 burti, angļu alfabētā - 26 burti, utml. Faktiski, simbolu abās valodās ir vairāk, jo atšķiras arī lielie un mazie burti, pieturaszīmes, utml. Atkarībā no dažām niansēm (vai defisidelete un domuzīmi(--), kā arī atverošo un aizverošo pēdiņu uzskata par vienādiem vai dažādiem simboliem), tipiska latviešu valodas teksta pierakstam ir vajadzīga aptuveni 88-90 simbolu kopa. Šo alfabētu sk. zemāk: 

a A ā Ā b B c C c Č d D e E ē Ē f F g G gj Gj
h H i I ī Ī j J k K ķ Ķ l L ļ Ļ m M n N ņ Ņ
o O p P r R s S š Š t T u U ū Ū v V z Z ž Ž
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 . ? ! , ; : " - ' ( ) _(atstarpe)

Iespēju sadalīt katru vārdu atsevišķos burtos parasti rodas no atstarpēm starp burtiem (dažās valodās ir burti, kuru vidū ir līdzīgas atstarpes, piemēram "Ы" - kirilicas cietais i). Šādi "nesakarīgi" burti, ko nevar uzvilkt, neatraujot rakstāmo no papīra var radīt divdomīgas situācijas. Piemēram vārdu "ЬIЬ" varētu izlasīt divos dažādos veidos, ja alfabēts sastāvētu no sekojošiem 3 burtiem: 

Ь   ЬI   IЬ

Par laimi, kirilicas alfabētos simbola "IЬ" nemaz nav, tādēļ var viennozīmīgi dalīt vārdu burtos. Japāņu, ķīniešu un korejiešu rakstībā arī mēdz būt "nesakarīgas" rakstu zīmes, tādēļ rakstības sistēma nosaka, ka ikvienam simbolam ir jāierakstās kvadrātiņā - simbolu robežas palīdz noteikt to regulārais izvietojums.

Savukārt, ja teksts rakstīts , kur burtus savelk kopā, tad sadalīšanai burtos vajadzīgas papildu zināšanas par doto rakstības sistēmu. Kursīva rakstības sistēma ir raksturīga, piemēram, dažādu Eiropas alfabētu rokrakstiem kā arī arābu valodai - gan drukātajai, gan ar roku rakstītajai.

Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-05-02 21:27
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation