Slikta HTML zelta likumi

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:37

Slikta HTML "zelta likumi"

Šie padomi ir visumā aizgūti no [GoldHTML], lai gan ir ieviestas dažas aktuālas izmaiņas.

HTML marķējuma struktūra

 1. Svarīgākajās lapās lietojiet atsevišķām pārlūkprogrammām raksturīgus HTML elementus (LAYER no Netscape Navigator, IFRAME vai MARQUEE no Internet Explorer) un visjaunākās stila iespējas (tās var atrast jaunāko pārlūkprogrammu (varbūt pat beta versiju!) reklāmās. Sk. piemēram [IEEnthusiasts]. Web lapu lasītāji ir arī jāaudzina un jāizglīto. Vislabāk katrai lapai redzamā vietā pielikt animētas podziņas, no kurām var lietotājs var savākt jaunāko pārlūkprogrammas versiju, ar kuru būtu vislabāk aplūkot Jūsu lapas.
 2. Lietojiet FRAMESET un FRAME birkas, bet pēc iespējas izvairieties no NOFRAMES - lietotāji, kuri nevar redzēt freimus (jeb kadrus) ir jāpamudina sērfot Webā ar pilnvērtīgām pārlūkprogrammām. Daudzie freimi ļauj baudīt vairākus dokumentus vienlaikus; vienā ekrānā atspoguļojot pat dažādu vietņu gabalus un radot intriģējošu apjukumu lapas dizainā.
 3. Nekad nenorādiet kodējuma birku: <META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=windows-1257">. Lietotāji, kuri uzreiz neredzēs latviešu burtus varēs praktizēties pārslēgt kodu tabulas Jūsu lapā un pirms latviešu modificēto burtu iegūšanas ieraudzīs tur dažādus ķeburus.
 4. Lapas izstrādājiet augstai ekrāna izšķirtspējai (vislabāk 1280x1024). Tie, kuri strādā citā izšķirtspējā var lietot horizontālo ritjoslu.

Teksts

 1. Tekstam ir jāmirkšķinās, lai lietotājs to izlasītu - katrā rindkopā vismaz dažiem vārdiem vai vienai rindai ir šādi jāmirkšķinās. To dara ar JavaScript (vai BLINK birku Netscape pārlūkprogrammā). Arī linki pievērš sev uzmanību ar mirkšķināšanu.
 2. Platās tabulas ļoti noder, lai lietotājs vingrinātos lietot ritjoslas (t.sk. horizontālo ritināšanu). Norādiet tabulu platumu absolūtās mērvienībās ("width=14cm", nevis "width=100%", lai motivētu lietotājus strādāt ar 19' un 21' monitoriem.
 3. Mainiet fonta stilu, burtu treknumu, fonta garnitūru un teksta krāsu, lai pievērstu uzmanību neparastām fonta izvēles kombinācijām.
 4. Ļoti efektīga krāsu kombinācija ir rakstīt ar pelēkiem burtiem uz melna fona - it īpaši garus teksta gabalus

Attēli

 1. Jau sākumlapā un citās svarīgās vietās izvietojiet lielus, skaistus grafikas attēlus. Tajos jāizmanto "True Color" un nav īpaši jāpūlas minimizēt šo attēlu failu izmērus. Pat ja lietotāji sākumā sūdzēsies par lieliem ielādes laikiem, līdz ar to mēs varam viņus motivēt ieviest ātrāku Interneta pieslēgumu.
 2. Vislabākie lielie attēli ir t.s. "Imagemap" - attēls, kurā iemontēta navigācijas sistēma - visus svarīgākos linkus vēlams izvietot tieši tur. Citādi lietotāji var klikšķināt uz teksta hipersaitēm pirms grafikas pilnīgas ielādēšanās un tādējādi nenovērtēs Jūsu mākslinieciskos dotumus.
 3. Izmantojiet pēc iespējas vairāk animētos GIFus un kustīgus Javas apletus. Web's šobrīd cieš no pārāk statiska un sausa informācijas attēlošanas stila. Padariet to dzīvāku - jo vairāk Jūsu lapā vienlaikus kaut kas mirkšķina un kustās, jo labāk.
 4. Visās lapās, kuras nav sasniegušas pilnību un var tikt mainītas, norādiet kādu (vislabāk animētu) norādi "Under Construction", jo šāda situācija Internetā ir netipiska un lietotāji par to ir jābrīdina. Sk. Attēlus
 5. Attēliem nevajag norādīt WIDTH un HEIGHT atribūtus. Attēlos izmēru informācija jau ir iekodēta, tāpēc ietaupās

  nevajadzīgs darbs šos izmērus noskaidrojot. Turklāt bilžu ielādes brīdī teksta gabali jautri lēkā pa ekrānu.

 1. Jāizlaiž attēliem ALT atribūts. It īpaši tas attiecas uz greznām navigācijas pogām, jo citādi lietotājs varētu izlasīt uzrakstu un uzklikšķināt pogu, pirms attēls ir pilnīgi ielādējies un viss Jūsu grafiskā dizaina darbs paliktu nenovērtēts.

Skripti

 1. Dažādu papildinformāciju vajag pēc iespējas ritināt loga statusa rindiņā (lietojot, JavaScript). Ja kāds grib tur redzēt cik laika atlicis ielādei, vai kāds ir katra linka URLs, tas ir gana gudrs, lai izdomātu tam citus paņēmienus.

Literatūra

[GoldHTML]
Slikta HTML Zelta likumi
[IEEnthusiasts]
IE Entuziasti
Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-05-01 15:33
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation