URL adreses

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:37

URL adreses

URL apmierina noteiktas īpašības - tas apzīmē noteiktu resursu (failu, datubāzi, e-pasta adresi, servisu) Internetā, ir viegli iegaumējams, parasti nemainās (atskaitot īpašas aplikācijas). URL konceptuāli norāda uz resursu, resursa fiziskais saturs var arī laika gaitā mainīties. Piemēram, URL var norādīt uz dokumentu, kurā ir šīsdienas laika prognoze; tā mainās katru dienu.

URL sintakse

URL satur protokola nosaukumu, resursa saimnieka mašīnas vārdu vai IP adresi, porta numuru (portu 80 var nerakstīt), virtuālo direktoriju un failu, grāmatzīmi failā vai aplikācijas parametrus.

URL, tāpat kā e-pasta adrese, satur krietni daudz informācijas par resursu, kas zem tās atrodams. URL veidojas pēc principa: < Pieejas Metode >< DatoraVārds >< Ports >< CeļšUzResursu >

pieejas metode jeb protokols datora vārds un domēns porta numurs ceļš direktoriju kokā
http:// melnais.mii.lu.lv :8080 /D1/default.htm
piekļuve ar
HTTP protokolu
serverī "melnais",
kurš pieder LU datortīklam
aiz "ieejas durvīm"
Nr. 8080
direktorijā D1,
fails: default.htm

Neparastāki URL lietojumi

Dažas aplikācijas, lai nodrošinātu maksas saņemšanu par resursiem, izveido pagaidu URL, kuri ekspirējas, piemēram, 20 minūšu laikā. Citas, piemēram Lotus Notes, kā URL lieto datubāzes nosaukumu un dokumenta identifikatoru, kurš var mainīties, ja modificē datubāzi. Tomēr labāka prakse ir URL nemainīt un, ja par informācijas lasīšanu ir jāmaksā, tad pārbaudīt lietotāja sesijas atribūtus (Cookies mehānisms, utml.) ar attiecīgu Web aplikāciju.
Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-05-04 13:47
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation