Personas datu aizsardzība

Last modified by superadmin on 2018-01-12 20:39

Personas datu aizsardzība

Personas datu aizsardzībā slavena ir Interneta programmēšanas firmas DoubleClick pieredze, kura ar dažiem tehniskiem trikiem apkopoja ļoti daudz sīkdatņu (cookies) informācijas par dažādiem Interneta servisu lietotājiem, vēlāk mēģināja šo informāciju sasaistīt ar reāliem personas datiem (vārdu, uzvārdu, adresi) un iegūtos datus pārdot. Viņus tiesību sargājošās iestādes apturēja.

Tomēr personas dati Internetā joprojām ir vāji aizsargāti. Visdrošāk ir pieņemt, ka visas mūsu darbības var tikt izsekotas; vienīgi HTTPS protokola lietošana (piemēram, pieslēdzoties ar paroli, ievadot kredītkartes numuru) var radīt būtiskas problēmas tam, kurš noklausās TCP trafiku un mēģina to atšifrēt. 

Starpniekserveri un IP adreses maskēšana

Lietotāji, kuri Internetam piekļūst no kāda liela uzņēmuma, parasti to dara, izmantojot starpniekserveri. Tas nodrošina iespēju neparādīt ārpasaulei sava datora IP adresi, bet gan starpniekservera adresi. Šo procesu sauc par IP adrešu maskēšanu.

Ārpusē Web'a serveriem ir redzama tikai viena IP adrese, lai gan no konkrētā uzņēmuma visai daudzi lietotāji var izmantot konkrēto starpniekserveri. Lai identificētu lietotāju (piemēram, noskaidrotu, kurš ir rakstījis kādu policijai nevēlamu komentāru), ir jāsazinās ar starpniekservera administratoru un jāielūkojas starpniekservera žurnālfailā. 

Sīkdatnes un personas dati.

Sīkdatnes, starpniekserveri un "ģimenes filtri" dod iespēju Web aplikāciju programmētājiem, administratoriem un pat vienkāršiem lietotājiem uzzināt citu lietotāju Web lietošanas paradumus.

Lietotāji bieži uzskata, ka sīkdatni var nolasīt tikai tas domēns, kurš to ir uzstādījis - vismaz tāda bija sīkdatņu ieviešanas sākotnējā iecere. Tomēr, apvienojot sīkdatņu lietošanu ar virzienmaiņu, var panākt, ka vairāki domēni var sekot konkrētā lietotāja darbībām ar vienu un to pašu identifikatoru. Sk. MSN un LinkExchange piemēru

Tags:
Created by Kalvis Apsītis on 2008-05-04 14:27
    
This wiki is licensed under a Creative Commons 2.0 license
XWiki Enterprise 6.4 - Documentation